Botox/toksyna botulinowa/azzalure – Fakty i mity

Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej cieszą się dużą popularnością i mają szeroką rzeszę zwolenników, zarówno kobiet i mężczyzn, to jednak jest wielu przeciwników botoksu. Toksyna botulinowa jest stosowana na całym świecie już od kilkudziesięciu lat w medycynie (neurologii, okulistyce i ortopedii), znalazła też zastosowanie w medycynie estetycznej.

 Przedstawimy kilka faktów i mitów na temat botoksu - toksyny botulinowej.

Botox co to jest?

Botox obecnie toksyna botulinowa to najbardziej popularna metoda spłycania zmarszczek mimicznych. Oczyszczona toksyna botulinowa, podana przez lekarza czasowo blokuje przekaźnictwo nerwowo-mięśniowe powodując rozluźnienie poszczególnych mięśni twarzy.

Toksyna botulinowa (Azzalure) to substancja sprawdzona w licznych badaniach i procedurach, dlatego spłycanie zmarszczek z jego użyciem należy do najbezpieczniejszych w wachlarzu zabiegów jakie daje nam medycyna estetyczna.

Krótka historia botoksu

Toksyna botulinowa to toksyna, którą wytwarzają beztlenowe bakterie jadu kiełbasianego Clostridum botulinum. Jest powszechnie stosowana w medycynie do leczenia przykurczów mięśni, tików, zeza, kurczu powiek i usuwania nadmiernego napięcia mięśni u dzieci chorych na porażenie mózgowe oraz osób po udarze mózgu.

W medycynie estetyczniej toksyna botulinowa pojawiła się w latach 80. W XX wieku – zaczęto wykorzystywać ją do wygładzania zmarszczek wokół oczu i na czole. W Polsce toksyna botulinowa weszła do gabinetów medycyny estetycznej dopiero w 1996 roku.

Jak działa botox?

Toksynę botulinową wstrzykuje się w określony mięsień blokuje ona przesyłanie bodźców z zakończeń nerwowych do mięśni, dzięki czemu stają się rozluźnione, skóra wygładzona, czego efektem jest spłycenie zmarszczek. Zmarszczki są efektem starzenia się i działania siły grawitacji, niestety nie znikają na stałe. Działanie toksyny botulinowej utrzymuje się od 4- 6 miesięcy.  

Czy botox ma natychmiastowe działanie - MIT

Po zabiegu toksyny botulinowej pierwsze efekty widoczne są po 2-3 dniach od podania. Spowodowane to jest zablokowaniem procesu uwalniania neuroprzekaźnika (acetylocholina) do płytki nerwowo-mięśniowej oraz czasem, jaki jest potrzebny na zużycie wcześniej wyprodukowanej acetylocholiny. Efekty działania botoksu można zaobserwować po upływie do 14 dni po zabiegu.

Bolesny zabieg - MIT

Zabieg toksyną botulinową aplikowany jest bardzo cienką igłą i polega na kilku drobnych ukłuciach, które można porównać do ukąszeń komara. Osoby bardzo wrażliwe na ból mogą mieć znieczulenie miejscowe w postaci znieczulającego kremu. 

Długa rekonwalescencja - MIT

Po zabiegu botoxem można wrócić do codziennych obowiązków. Przestrzegać należy kilku zasad po zabiegu do 3-4 h

  • schylania się i pozycji leżącej
  • intensywnego wysiłku fizycznego
  • dźwigania ciężarów
  • picia alkoholu
  • nie masować miejsc ostrzykiwanych

Podanie botoxu może wykonać kosmetyczka - MIT

Zabiegi botoxem mogą wykonywać jedynie lekarze. Kosmetyczki nie mają uprawnień do wykonywania tego typu zabiegów. Preparat wydaje się na zamówienie lekarza, co jest prawnie uregulowane (ustawa Prawo farmaceutyczne). Nieprawidłowe wykonanie może spowodować paraliż.

Długotrwały efekt – MIT

Botox utrzymuje się od 4- 6 miesięcy, w dużej mierzę zależy od indywidualnych cech pacjenta wraz z upływam czasu działanie preparatu zanika stopniowo i zmarszczki powracają. 

Stosowanie botoxu jest niebezpieczne - MIT

Toksyna botulinowa to preparat o udokumentowanym działaniu, które ma zastosowanie w medycynie w kilkunastu lat. Najważniejsze, aby korzystać ze sprawdzonych preparatów medycznych, które są dostępne na rynku: Botox, Azzalure. Wątpliwości co do preparatu może wzbudzić zbyt niska cena. Botox nie powoduje uszkodzeń twarzy, jeśli jest wykonany przez doświadczonego lekarza z doświadczeniem w medycynie estetycznej, pamiętając, że dawka ma być precyzyjnie dobrana do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Przedawkowanie - FAKT

Podana zbyt duża ilości botoxu na twarz będzie wyglądać nienaturalnie. Umiar w dozowaniu preparatu przez jest wskazany, doświadczenie lekarza jest bardzo ważne. Podanie zbyt dużej ilości botoxu może spowodować niechciany paraliż mięśni twarzy.

Botoks tylko na twarzy - MIT

Toksyna botulinowa pozwala nie tylko wygładzić zmarszczki, ale pomaga również leczyć nadpotliwość, uśmiech dziąsłowy czy bruksizm (niekontrolowane zgrzytanie i zaciskanie zębów).

Botox w leczeniu nadpotliwości - FAKT

Botox pomaga w nadmiernej nadpotliwości, niedużą ilość preparatu wstrzykuje się w miejsca, w których najbardziej intensywnie jest wydzielany pot. Miejscami takimi są: pachy, stopy i dłonie. Podanie botox blokuje pracę gruczołów potowych. Zabieg trwa od 30 minut, może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Można ograniczyć pocenie się do minimum, a efekt utrzymuje się nawet do 12 miesięcy, w zależności od organizmu pacjenta.

Botoks tylko po 40-tce - MIT

Nie ma granicy wieku, jeśli chodzi o stosowanie botoxu. Zabiegi botoxem kojarzą się nam ze zmarszczkami, to jednak czasami już dwudziestoparolatki powinny poddać się zabiegowi z powodu bardzo mocnej i żywej mimiki. Podawana toksyna botulinowa regularnie odzwyczaja mięśnie od pracy, ma więc działanie profilaktyczne, zapobiegając powstawaniu i utrwalaniu się zmarszczek. 

Brak przeciwwskazań do stosowania botoxu - MIT

Jest wiele przeciwwskazań, jeśli chodzi o stosowanie botoksu, o których trzeba poinformować lekarza przed zabiegiem. Nie wolno stosować botoxu u osób, które są uczulone na którykolwiek ze składników preparatu.

Przeciwwskazania:

✗ ciąża
✗ karmienie piersią
✗ stosowanie antybiotyków
✗ stany grypowe
✗ zaburzenia przewodnictwa nerwowo- mięśniowego
✗ zaburzenia krzepnięcia krwi
✗ choroby układu sercowo-naczyniowego
✗ uczulenie na albuminę ludzką
✗ antybiotyki aminoglikozydowe
✗ choroby układu nerwowego (Alzheimer, Parkinson, stwardnienie rozsiane)
✗ choroby autoimmunologiczne

Zastosowanie botoxu

Korekta zmarszczek poziomych czoła
Korekta zmarszczek pionowych pomiędzy brwiami
Zmarszczki w okolicy kącików oczu
Zmarszczki powieki dolnej
Zmarszczki u nasady nosa
Zmarszczki wokół ust
Uniesienie brwi
Spłycenie bruzd wargowo - nosowych
Redukcja uśmiechu dziąsłowego
Uniesienie koniuszka nosa
Korekta zmarszczek poniżej kącików ust
Redukcja anomalii podbródka
Korekta poziomych zmarszczek szyi
Korekta pionowych wstęg mięśnia szerokiego szyi
Korekta drobnych zmarszczek na policzkach
Nadpotliwość pach, dłoni i stóp
Bruksizm

Adres:

Happy & Beauty
Aleje Jerozolimskie 151 lokal U2 (I Pietro),
02-326 Warszawa
 

 

Godziny otwarcia

poniedziałek: 10:00 - 20:00
wtorek: 10:00 - 20:00
środa: 10:00 - 20:00
czwartek: 10:00 - 20:00
piątek: 10:00 - 20:00
sobota: 9:00 - 15:00

Rejestracja:

  +48 22 118 44 14

   +48 577 414 714

  salon@happy-beauty.pl

Dojazd:

Autobusy nr:

127, 158, 159

Parkowanie:

Parking przed budynkiem,
wjazd od ulicy Sękocińskiej.

Płatności:

Płatności można dokonywać:

gotówką, kartą płatniczą lub przelewem

Karta

 

Nasz numer konta to:

PKO BP SA

10 1020 1068 0000 1102 0318 9107

© 2020 Salon Urody & SPA Happy & Beauty - Manicure , Pedicure, Salon kosmetyczny, Medycyna estetyczna - Warszawa. Wszystkie prawa zastrzeżone.